Hlavní menu
  Seznam rubrik
5.6.
Sahabat Artikel
Jasa penulis artikel SEO murah dan berkualitas dengan pengerjaan yang cepat oleh penulis profesional...

13.5.
Roman OK1xs
Velmi pěkné foto album. Roman

14.10.
kitabijak.com
I love this website but not the design :(
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Přihlášení
Uživatel

Heslo

Robotika
ROBOTOUR 2011

Prezentace naší robotické sekce ve Vídni - aneb jak to dopadlo

Letos bylo několik změn v pravidlech, například každý robot musí vézt náklad sám a tím nákladem je pětilitrový soudek piva. Loni nám totiž zátěž vezl vagónek PIVO. Tak jsme museli Lokotku upravit a udělat z ní v podstatě Bernardýna a dovážit ji odebráním jedné baterie abychom splnili jednu z podmínek soutěže.

p1000790_400

S druhým robotem to bylo jasné protože se vagónek jmenoval PIVO tak už zbývala jen „drobná“ přestavba. Největší problém byl s volbou jména , aby to ti Rakušáci pochopili. Měl to být Helmut a padlo i mnoho jiných vtipných názvů , ale nakonec jsme se uklidnili a dali název BEER STAR.

beer_star_400

Další změna byla, že každý tým může mít jen jednoho robota. Proto za Radioklub jela tradičně Lokotka a BEER STAR jel za HACKERSPACE PISEC, což je naše další sekce Radioklubu .

Po zveřejnění týmů mě přepadali jisté obavy jak letos dopadneme, slibovalo to velkou konkurenci. Kája mě ale uklidnil, že to budou mít moc složitý a budou dělat chyby. Ne, že by jsme to měli moc jednoduchý, ale spíš jsme nedělali velké a zásadní změny.



Tato soutěž je pojata jako třídenní akce. V pátek 16. září Homologace od 14:00 s jistou výhodou, že kdo se dřív homologuje ten stojí při soutěži na přednější pozici . Stáli jsme o tuto přední pozici ovšem nakonec nás předběhl tým Short Circuits která už měl zamluvenou homologaci telefonicky. Nedá se nic dělat startujeme druzí. Homologaci udělala Lokotka na první pokus. Pak ještě dolaďoval před homologací náš druhý tým BEER STAR tak že první soutěžní kolo startoval tuším až ze sedmého místa. Nicméně homologací splnil své cíle a zbytek byl už jaksi navíc. Nedá se postavit konkurence schopný robot za dva měsíce.

Nakonec se ukázalo, že z patnácti přihlášených týmů z pěti států z různých důvodů jich 6 odpadlo a ten sedmý rakouský neudělal homologaci.

Homologace je jízda po rovné cestě ca 10m dlouhé musí identifikovat překážku v podobě figuranta a buď překážku objet nebo jen zastavit a počkat až překážka zmizí. Nakonec se testuje tlačítko STOP. Pokud robot nesjede z cesty a dostane se do cíle je homologace splněna.

V sobotu 17. září v Türkenschanzpark ve Vídni start zahřívacího kola v 9:00. je to z toho důvodu, aby se zažili pravidla a podmínky startu . V 8:50 jsou rozdány lístečky se souřadnicemi cíle. V 8:58 už m nesmí u robota nikdo být .Robot nesmí vystartovat dřív jak v 9:00 a na odstartování má 10 minut. Různě se taktizuje, protože kdyby vyjelo všech osm robotů současně tak by to mohla být jedna velká kolize. Nakonec odstartoval dříve jen jeden robot tak že by se mu kolo nepočítalo. Nám se taky moc nevedlo protože po nějakých 50m Lokotka vyjíždí mimo trasu. Hledáme příčinu v kompasu, protože přesně v tom místě vede pod parkem železnice . Ještě upravujeme a ověřujeme nastavení kompasu.

V 10:00 start prvního kola ze stejného místa jako kolo zahřívací. V 9:50 jsou rozdány opět lístečky se souřadnicemi cíle samozřejmě jiné než v kole zahřívacím. Stojíme z Lokotkou na druhé pozici a nervozita stoupá. Startujeme. Bohužel opět po zhruba 50m Lokotka opět sjíždí s cesty zhruba ve stejném úseku. Zatím jsme na pátém místě. BEER STAR nakonec napsal že je v cíli a přitom se ani nepohnul tak že osmé místo .

Druhé kolo startuje z opačné části parku ve 12:00 . Lokotka startuje již z páté pozice podle předchozího umístění. Vše probíhá stejně až na to že Lokotka startuje ve 12:03 a tím již jsou roboti kteří stáli na startu před námi roztroušeni po parku. Vyrážíme tentokrát velice dobře jen si o nás škrtl Eduro při couvání když jsme ho zrovna míjeli. Nakonec jsme ujeli pěkných 158m a posouváme se na 4. místo. BEER STAR ujel v tomto kole 56m a posouvá se na 7. místo.

Třetí kolo start pod mostem ve 14:00. Lokotka startuje ve 14:02 a celkem bravurně si poradila s roboty které nechala za sebou a nezmátla jí ani cesta které vedla nahoře na mostě. Nakonec máme dalších 114 metrů a jsme stále na 4. místě. BEER STAR měl nějaké problémy s pamětí a tak ujel jen 4. metry.

Poslední kolo start v 16:00. Před tímto kolem jsme zjistili, že nám odešel můstek pro řízení motoru a tak jsme provedli rychlý servisní zásah protože Kája měl naštěstí jiný. Leč na klidu nám to moc nepřidalo a zjištění že baterky taky nejsou v soutěžním stavu nás donutili k nervozitě. Taky se to podepsalo. Zapomněli jsme odjistit STOP tlačítko a tak jsme po odpískání a startu zjistily že Lokotka nemůže jet. Podle pravidel se už nesmí na roboty šahat. Přišel však náš rozhodčí a řekl ať to pustíme, že o nic nejde. Jenže šlo . Lokotka se vydala na cestu a tým, který by naše jízda odsunula na páté místo podal protest a tak jsme řekli jak to bylo a tím pádem jsme za poslední kolo získali 0 bodů a celkově to stačilo na páté místo. BEER STAR měl stále problémy s pamětí a tak ujel jen 5. metrů.

vyhlaseni_1273

Výsleková listina

Pořadí Tým 1.kolo 2.kolo 3.kolo 4.kolo Celkem
1. Roboauto Quido 121 259 243 19 642
2. Eduro Team 317 58 159 84 618
3. Roboauto Karlík 111 81 188 54 434
4. Short Circuits Prague 137 93 45 69 344
5. Radioklub Písek 49 158 113 0 320
6. ARBot 0 169 53 31 253
7.-8. Smelý Zajko 3 2 72 0 77
7.-8. HACKERSPACE PISEC 0 56 4 5 65

V neděli probíhal workshop , kde jednotlivé týmy seznámili ostatní s jejich řešením navigace sledování trasy. Bylo to velice zajímavé, ale pro nás to mohlo být klidně česky vůbec bych se nezlobil. Velice zajímavý byl i prostor workshopu, protože se konal v HappyLabu což je v podstatě obdoba našeho Hackerspace. Jejich vybavení je ovšem na profesionální úrovni a tak mohou členové za členský příspěvek a úhradu spotřebovaného materiálu využívat například profi 3D tiskárnu , laserovou vyřezávačku, vyřezávačku fólií včetně jejich přenosu na trička, mechanickou dílnu, CNC frézu a laboratoř pro výrobu plošňáků.

Co říci závěrem. Soutěž to byla napínavá až do poslední chvíle. Park a terén v parku byl velice zajímavý pro takovouhle soutěž , ale asi je pro nás přese jen přepych jezdit na soutěž do Vídně, když se nakonec jednalo o česko-slovenské utkání. Těšíme se na další ročník a je třeba začít připravovat robota již dnes. Nechci předbíhat, ale plánů máme dost tak nám držte palce ať to zvládneme.

A nakonec chci upozornit širokou robotickou i laickou veřejnost, že zahřívací soutěž na ROBOTOUR 2012 se koná v Písku pod názvem ROBOTEM ROVNĚ aneb AUTÍČKA V PARKU 2012 v sobotu 19. května 2012 . Pro více informací sledujte tento web.

Nakonec pár zajímavých odkazů k soutěži ROBOTOUR 2011

Stránky ROBOTOUR 2011

Pár snímků ze soutěže

Videa natočná týmem Short Circuits

Video ROBOTOUR 2011_1.kolo

Video ROBOTOUR 2011  2.kolo

Video ROBOTOUR 2011  3.kolo

Video ROBOTOUR 2011  4.kolo


| Autor: Tonda Seiner | Vydáno dne 27. 09. 2011 | 4428 přečtení |
| Počet komentářů: 26 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server