6.Robotické odpoledne skončilo

Autor: Tonda Seiner <seinert(at)seznam.cz>, Téma: Kroužek Robotiky , Vydáno dne: 18. 10. 2014

pro_logo_400

V sobotu 18. října 2014 proběhlo v naší robotické aréně již 6. kolo stolních robotických soutěží. Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách a celkem bylo k vidění deset robotů. Toto podzimní robotické odpoledne bylo v akci KRA Písek, protože jiní soutěžící se bohužel nedostavili. Škoda že si s námi nechce nikdo poměřit síly tak snad na jaře.

vice_120Není to zase až tak na závadu, protože tuto soutěž bereme spíše jako probuzení po prázdninách, odhalení chybiček a opomenutí. Odhalí nám co je třeba upravit a vylepšit a tak máme čas na změny a úpravy, abychom uspěli v příštím roce na mezinárodních soutěžích. Opět se chystáme na soutěž ISROBOT v Bratislavě v dubnu 2015 a Robotický den v Praze v červnu 2015, kde bude i zahraniční konkurence.

Nyní již k jednotlivým soutěžím. Jako první se jela soutěž STOPAŘ ovšem na složitější trase než se jezdí v Praze, protože těžko na cvičišti, lehko v boji. Bylo zde necháno několik úskalí ze soutěže Rozšířený stopař a to v podobě přerušení sledované čáry, rozdvojené cesty a kruhové smyčky ve středu tratě. Všichni roboti na této trati alespoň v jednom kole uspěli, tak že můžeme být spokojeni. Tady už je výsledková listina.

stopar_935

Další v pořadí byla soutěž ROZŠÍŘENÝ STOPAŘ, kde oproti předešlé dráze je několik dalších překážek, podle pravidel na ISTROBOTu v letošním roce. Jedná se o tunel, cihlu na čáře, můstek na trati a plenta. Možná to vypadá jednoduše, ale tato soutěž již vyžaduje zkušenosti jak v programování tak i v úpravě mechaniky. Také se této soutěže zúčastnilo méně robotů než na klasickém stopaři. Tady se podívejte na výsledky.

stopar_extend_914

Jinou oblíbenou disciplínou je soutěž robotické MINI SUMO. Zde je nutné v časovém limitu třech minut vytlačit soupeře z kruhové arény. Robot má navíc rozměrové a váhové omezení ta to 10x10 cm a váha do 500g. Tím se značně omezuje možnost robota i když vhodnou úpravou software případně drobnou úpravou konstrukce lze docílit uspokojivých výsledků, i když špička v této disciplíně je mimo naše finanční možnosti. Tady jsou výsledky našich soubojů, ve kterém soupeří každý s každým ve třech vzájemných soubojích, kde jsou 2 body za vítězství, 1 bod za remízu a žádný bod za prohru. Vyhrává ten kdo získal nejvyšší počet bodů.

mini_sumo_400

Velice zajímavou soutěží je soutěž ROBO CARTS. Jedná se o robotická vozítka, která startují z vylosovaného startovního boxu a pak musí projet co nejdříve daný počet kol. V našem případě jich bylo pět. Každá skupina jede tři jízdy a podle pořadí umístnění se započítají body. Pak se jede o první a druhé místo tím samým způsobem a druzí z jednotlivých skupin se nakonec utkají o třetí a čtvrté místo. Tady už jsou výsledky.

robocarts_400

Robotické odpoledne splnilo naše očekávání, kluci si pěkně zasoutěžili, diváci se seznámili se zajímavou činností a třeba nám to přinese další členy buď do kroužku robotiky nebo do radioklubu. Děkuji všem soutěžícím i divákům za příjemně strávené odpoledne a těším se zase někdy na shledanou.

Nakonec ještě videa ze soutěže Stopař:


1. kolo
Nejrychlejší kolo

Silák
Silák - 2. kolo

Žihadlo
Žihadlo - 2. kolo

Prďola 2
Prďola 2 - 2. kolo

Chuck
Chuck - 2. kolo

Fénix
Fénix - 2. kolo

Šakal
Šakal - 1. kolo

Hartvi
Hartvi - 3. kolo

Vanacraft
Vanacraft - 3.kolo

Hejtmi
Hejtmi - 1. kolo

Cifribot
Cifribot - 1.kolo