KRA Písek – s Kombajnem a na schody

Autor: Tonda Seiner <seinert(at)seznam.cz>, Téma: Kroužek Robotiky , Vydáno dne: 17. 11. 2014

kombajn_400 .....

V rámci Evropského týdne robotiky v Praze ( viz http://cafe-neu-romance.com/home ) proběhne kromě mnoha dalších akcí i soutěž v lezení po schodech s názvem Tout the Stairs . Tato soutěž byla vyhlášena na webu robotika.cz a tak jsem na začátku letošního kroužku navrhl , že pokud mají kluci chuť se zúčasnit, tak ať navrhnou nějaké rozumné řešení a můžeme se na soutěž připravit.

Času moc nebylo, registrace byla původně do 30. října a musela se poslat videohomologace, kde musel robot zdolat alespoň jeden schod. Zní to celkem snadno, ale zase tak snadná úloha to není.


vice_120
Kroužek začal letos 25. září, tak že měsíc a kousek do alespoň částečně funkčního řešení, to není mnoho. Ale kluci hned začali navrhovat roztodivná řešení i celkem zajímavé návrhy a tak jsme nakonec přistoupili na návrh Tomáše, protože nám přišel zvládnutelný v daném termínu. Tomáš je navíc mechanicky schopný a tak nebyl důvod se do toho nepustit. Ale toho času, stálo to všechny čtvrteční schůzky a všechny soboty. A to jsme stavěli z dílů co bylo k dispozici. Konstrukce padla na stavebnici, která je obdobou Merkuru se silnějšími profily a šroubky M4. Někde nám ležela ve skladě a tak se přímo nabízela k jejímu využití.

Protože nebylo moc času, tak jsme chtěli postavit jen polovinu a vykoušet co to bude dělat, ale ukázalo se že to v podstatě nic nedělá, proto jsme museli postavit druhou polovinu a i tam se ukazovali různé nedokonalosti, ale nakonec se povedlo a máme, alespoň jak doufáme funkční řešení.

Podle posledních informací se přihlásili jen 3 týmy , a jeden musel také předělávat konstrukci , protože jim robot nechodil. Jsem zvědav na ostatní konstrukce a musíme se těšit, že jsme vybrali vhodné řešení.

Tak držte klukům palce ať se nic nepokazí, neohne a robot na soutěži zazáří.

A tady ještě videa z testů, pokud vás to zajímá

1.Pokusy Havárie A je to