Tour the Stairs- Lezení robotů po schodech je za námi

Autor: Tonda Seiner <seinert(at)seznam.cz>, Téma: Kroužek Robotiky , Vydáno dne: 30. 11. 2014

kra_logo_cb_400

První ročník soutěže Tour the Stairs je úspěšně za námi. Tato soutěž se konala v rámci Evropského týdne Robotiky v Praze viz cafe-neu-romance.com . V tomto letošním ročníku byl úkol pro roboty zdolat rovné a točité schodiště cestou nahoru. Zní to celkem jednoduše, ale tak jednoduché to skutečně nebylo. Jak to nakonec vše dopadlo se dočtete dále. Ještě odkaz na inofrmace o soutěži na robotika.cz

schody_14_022_400
vice_120Soutěž probíhala v Galerii NTK v Praze, otevřeno bylo od 9:00. My jsme dorazili zhruba v 9:10 a v 10:00 bylo první kolo. Když jsme uviděli to točité schodiště, tak jsme ho museli vyzkoušet, protože na rovném jsme si věřili to už bylo vyzkoušeno doma . Na druhý pokus ještě před soutěží to náš Kombajn zvládl na jedničku a svým klapotem oznámil všem , že vylezl až do patra.

V 10:00 začalo 1. kolo na rovném schodišti a startoval R-team , robot mu lezl velice pěkně a dosáhl 16. schodů. Poté jsme startovali my a přáli jsme si R-team samozřejmě pokořit , ale bohužel na 6. schodě se ozval divný zvyk z motoru a bylo po radosti. Viděl jsme to poprvé, ale náš motor, který poháněl zadní rotor krokovacího mechanizmu měl oholeno šnekové kolo v převodovce, přece jen ty rázy, které vznikají při našem krokovém pohybu jsou dost velké a převodovka to nevydržela.

Mezi tím jsme honem řešili co s tím, protože zadní pohon je důležitý a nese skoro celou hmotnost robota, zkusili jsme prohodit motory. Na další kolo což bylo točité schodiště jsme zvolili strategii jet pouze na zadní motor, s tím že by měl sám tlačit přední rotor, který robota pouze přizvedává. Bohužel to nestačilo a tak jsme si připsali jen jeden bod.

To točité schodiště byl skutečně oříšek, protože před námi startoval R-team a robot mu spadl ze třetího schodu a ulomil jedno rameno. Tato závada by znamenala ukončení soutěže, ale Martin to zvládl, slepil a robot mu naštěstí šlapal dál. To Honza z TeaPackSystems se z nás dostal nejdál, ale robot se mu zastavil na 20. schodu a chvilku se tam trápil až mu odešel H-můstek. Bohužel neměl jiný a tak musel skončit.

Do dalšího kola, kterým byli rovné schody jsme zkusili použít motor s očesanou převodovkou na přední rotor, protože tam není takový tah a mohl by to zvládnout. Je pravda, že to zvládl ale jen na 11. schod, zatím co R-team vylezl až nahoru. Jessica ta dělala tak jeden až dva schody , tak zase takovou konkurencí nebyla.

Další kolo bylo točité schodiště a tam jsme dali zase jen 1 schod , zatím co R-team dal schody 3. Bylo to nouzové řešení a nebyl čas na přestavbu.

Pak naštěstí následovala pauza na oběd a tak jsme se pustily do přestavby pohonu. Celý pohon byl naštěstí použit z robota JU-JU se kterým jsme začínali a tak na výstupu z motorů byly dva pastorky , z kterých jeden poháněl rotor. Proto jsme mohli převést řetízkem, který vzal naštěstí Fanda sebou na přední motor a z něj na přední rotor. Pravda chyběla nám přezka spojky na řetěz, ale nakonec jsme použily další kousek řetězu z něho jsme pilníkem střídavě odpilovali čep a danou přezku jsme nakonec vydolovali. Bylo ještě nutné vytvořit napínák řetězu, protože jsme neměli možnost řetízek zkrátit, ale měli jsme další díly naší stavebnice a tak jsme napínací kolečko včetně držáku dobastlili. Ještě jsme dotáhli šroubky na kostře a doplnily výztuže, protože se robot celý kroutil, ale nakonec se místo obědové úsilí vyplatilo. Připravili jsme zase funkčního robota a byli jsme schopni pokračovat v soutěži.

Ve 14:00 začalo již 3. kolo po rovných schodech. R-team který startoval před námi dal schodiště celé, ale my jsme to v zápětí dokázali také. Už to začalo být veselejší, jen aby vše vydrželo, přece jen jedeme jen na jeden motor.

Ve 14:30 začalo 3. kolo po točitých schodech a R-tým který vždy startoval před námi započítal tři schody. K naší radosti Kombajn vylezl schodiště celé. Tím jsme snížily náskok R-teamu a dosáhli na 2. místo.

V 15:00 poslední 4. kolo po rovných schodech. R-team opět startoval před námi a schodiště zdolal celé. Pak jsme šli na start my a dali jsme schodiště také celé. Kombajn už nám dělal radost.

V15:30 poslední kolo vůbec po točitých schodech a tady jsme počítali že když to R-team opět nedá celé a nám by se podařilo tak máme vítězství v kapse. Nakonec se to podařilo k naší velké radosti, ale opět jako na komíně to byla hlavně mechanická záležitost. Je pravda, že je v tom i zkušenost, že je třeba být na soutěž dobře připraven včetně náhradních dílů, i když celý robot a všechny díly se sebou vzít nedají.

Samozřejmě blahopřeji klukům, kteří na 1. letošní schůzce vzali příležitost do svých rukou. Tomášovo návrh, který se nám jevil jako zvládnutelný a schopný realizace a zapojení se kluků aktivně do celé stavby pomohlo k tomuto vítězství. Samozřejmě velký podíl práce odvedl i Fanda Cifri jako jejich vedoucí a trochu i já a několik členů radioklubu.

A nakonec výsledková listina

Pořadí

Tým

1.rovné

1.točité

2.rovné

2.točité

3.rovné

3.točité

4.rovné

4.točíté

Celkem

1.

KRA Písek

6

1

11

1

21

21

21

21

103

2.

R-team

16

1

21

3

21

3

21

3

89

3.

TeaPackSystems

4

20

-

-

-

-

-

-

24

4.

Jessica

2

0

1

1

1

1

5

4

15

A ještě nějaká videa

kombajn_ico r_team_ico jessica_ico tour_honza_01
Kombajn KRA Písek
R-team
Jessica
od TeaPackSystems