Jarní „Robotické odpoledne“ 2015 - je za námi

Autor: Tonda Seiner <seinert(at)seznam.cz>, Téma: Robotika, Vydáno dne: 29. 03. 2015

jro_13_roboti_400

Na začátek patří poděkování městu Písek za finanční podporu a všem členům Radioklubu Písek, kteří se podíleli na přípravě naší Robotické arény a obětovali mnoho svého času na včasné dokončení, aby zde mohla tato soutěž proběhnout.

V sobotu 28.března 2015 jsme uspořádali již 7. kolo soutěže stolních robotů. Toto kolo zároveň proběhlo jako kvalifikace na ISTROBOT 2015 v Bratislavě a Robotický den 2015 v Praze.

kecup_400
vice_120Soutěžilo se v těchto disciplínách:

Stopař – jeho úkolem je samostatně projet soutěžní trať v délce přibližně 15 metrů podle vodící černé čáry na bílém podkladu. Tato soutěž navíc byla rozšířena o přerušený úsek a rozdvojenou trať . Jednalo se o celkem běžnou úlohu na co ukazuje i počet soutěžících.

stopa_400

Rozšířený Stopař tato trať byla změněna a doplněna o další překážky na trase. Byl zde tunel, cihla, můstek, plenta , přerušená trať , rozdvojená trať a na konci vratná smyčka a to samé se jelo ještě obráceně. Navíc podle pravidel na ISTROBOT 2015 zde měla být čára doplněna o barevné úseky . Kromě černé čáry čárou zelenou, červenou a modrou. Vzhledem k tomu že naše infračervené snímače na čáru nevidí například červenou čáru a ostatní velice špatně, tak tato soutěž vůbec neproběhla. Pravidla byla vydána celkem pozdě a již jsme nestihli připravit nový snímač barvy, který je navíc velice nákladný tak snad do příště.

RboCarts tato soutěž je také velice zajímavá, zde je úkolem robota vystartovat z boxu a objet v našem případě 5 soutěžních kol v podobě přibližně ležaté 8, která je navíc doplněna zábranami, aby se musela projet po dané trati. Na trati dochází k zajímavým událostem kdy pomalejší robot brání rychlejšímu v cestě a nebo se roboti při výjezdu z boxu vzájemně zaklesnou, jek ve skutečné soutěži závodních auta o další překážky na trase.

robocarts_400

Mini sumo – zde má robot o maximální váze 500gramů a maximálních rozměrech základny 100 x 100 milimetrů za úkol vytlačit soupeře ze soutěžního ringu v časovém limitu 3minuty.

Je to poměrně specifická soutěž, na kterou díky těmto technickým požadavkům nevyhovuje každý robot. Soutěž byla divácky zajímavá a dost se i fandilo. Vzhledem k tomu, že se na soutěži ISTROBOT již tato soutěž nepořádá je to vidět i na nižší účasti v naší soutěži.

sumo_400

Sklad Kečupu - zde má robot za úkol v hracím poli sebrat co nejvíce plechovek rajského protlaku a uklidit je na svoji startovní pozici. Tato soutěž letos proběhla i když jsou zde opět rozdíly v pravidlech pro ISTROBOT a ROBOTICKÝ DEN . Letošní jarní soutěž se tedy jela dle pravidel pro ISTROBOT, protože zde je nutná registrace do začátku dubna a soutěž proběhne 25. dubna2015. Po soutěži bude ještě čas upravit soutěžní pole podle pravidel pro Robotický den, který se pořádá až v červnu.

keup_400

Soutěžní odpoledne se vydařilo, snad jen škoda, že nebylo více soutěžících ať už z našeho kroužku tak hlavně od konkurence, abychom mohli srovnat své síly s konkurencí z jiných týmů a klubů. Cíl, který tato soutěž měla a to podpořit technickou tvořivost členů kroužku KRA a poměření si vzájemných schopností byl splněn. Děkujeme také divákům za účast a podporu. My už máme vybrané soutěžící na ISTROBOT a ještě doplníme účastníky na Robotický den 2015. Teď nás čekají tréningy a úpravy robotů na tyto soutěže.

V květnu bude soutěž Robotem rovně v Písku, kde i KRA by měla mít své roboty a rádi bychom s Radioklubem v červnu na Roboorientering 2015 v Rychnově nad Kněžnou a v září na Robotour 2015 .