Hlavní menu
  Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Přihlášení
Uživatel

Heslo

Robotika
9. ročník Robotem rovně aneb autíčka v parku je za námi

Po několika týdnech příprav jak na straně organizace, tak hlavně na straně soutěžícíh, proběhl první letošní závod venkovních robotických soutěží. Konal se devátý ročník soutěže Robotem rovně aneb autíčka v parku. Bylo to napínavé, zajímavé a jak to dopadlo si přečtěte v přiloženém článku.

Hlavně bych chtěl znovu poděkovat sponzorům zejména Městu Písek, společnosti Tvůrci s.r.o. a Laser Areně v Písku, dále poděkování patří soutěžícím, organizátorům a návštěvníkům této soutěže.V Písku se v sobotu 13. května 2016 uskutečnil již 9. ročník soutěže Robotem rovně aneb autíčka v parku. Pravidla této soutěže jsou nejjednodušíí jaké snad vůbec mohou být. Soutěží mezi sebou různé výtvory, automaty jako roboti nebo autíčka. V této soutěži  outdoorových robotů a autíček lze odzkoušet chování vlastního zařízení v přátelské atmosféře a reálných venkovních podmínkách. Lze si tak poměřit jeho schopnosti s ostatními týmy.

Tento závod určen hlavně jako startovací soutěž do vyšších Outdoorových soutěží jako například RoboOrienteering a nebo ROBOTOUR i když každá soutěž má svá specifika.

Každý ročník apk prověří organizátory, soutěžící i jejich výtvory zda jsou schopni provozu i za vlhka a deště případně ostrého sluníčka. I přes rozmary počasí lze říct, že se soutěž vydařila. Nakonec soutěžilo 21 robotů a 11 autíček. Několik přihlášených se omluvilo ještě před homologací a několik týmů mělo potíže při hoimologaci a vzdalo před startem prvního kola. Soutěž je tradičně mezinárodní a díky spolupráci měst Písek a Deggendorf máme pravidleně účast několika týmu z Německa a Slovenska.

Soutěž Autíček se letos jela ve čtyřech kolech, i když pouze dopoledne, aby to malé soutěžící neodradilo a nepřestalo bavit, protože právě pro ně je tato soutěž zamýšlena. Navíc v rámci celých městských slavností právě děti pak mohli pokračovat na další zajímavé akci Čarovný les (která začínala ve 13:00). My jen doufáme, že pomalu získají vztah i k technice a tak se z nich časem stanou také robotici. Ovšem za výsledky jak ukazuje tabulka se stydět skutečně nemusí, protože někteří si vedli skvěle a daleko předčily i některé roboty a tím nám ukázali, že i na konstrukci záleží. Protože trasa v Písku v Palackého sadech je složena z kamenných desek, které nejsou ideálně rovné a tím roboty i autíčka rozhodí a pomalu směřují jinam. O to je ta soutěž zajímavější. Samozřejmě jako ve všem jde i trochu o štěstí.

Výsledky autíček jsou velmi zajímavé:

Výsledky autíček

Některá autíčka tak opět překonala roboty, lze tak vidět jaký prostor je možno věnovat mechanické kontrukci.

A na výsledcích robotů je zase vidět taktizování hlavně po druhém kole. Zejména nárůst rychlosti vítězného robota ve třetím kole je znatelný.

Výsledky roboti 2017

Jedná se o první ročník, kdy již šest robotů dojelo až do cíle a mezi prvními se tak rozhodovalo jen podle času na trati.

Podle ohlasu soutěžících i diváků se soutěž vydařila a již se můžeme připravovat na další ročník. Jsme rádi že jste se zúčastnili, protože bez soutěžících by nebyla soutěž, ale je fakt že bez soutěže by nebyli soutěžící. Jsme rádi že Vás soutěž inspiruje a těšíme se že některé z vás potkáme i na dalších soutěžích.

Obrázky z celé soutěže jsou zde. Pokud máte další fotografie, dejte nám prosím vědět, rádi je přiložíme do našeho alba.


| Autor: Martin Černý | Vydáno dne 15. 05. 2017 | 5853 přečtení |
| Počet komentářů: 181 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server