Hlavní menu
  Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Přihlášení
Uživatel

Heslo

Robotika
III. ročník soutěže "Robotem rovně aneb Autíčka v parku"
roro11logo_400 p1000349_400 roro_11_plakat_400_03


Proč robotem rovně ?
Zjistili jsme, že není tak jednoduché jet rovně po parkové cestě a držet směr za využití nějakých čidel jako je například kompas, GPS, kamera atd. Navíc soutěž probíhá v parku kde se mohou pohybovat diváci a nezpůsobit žádnou kolizi jak s předcházejícím vozidlem tak divákem.  
Jako další důvod je dobrá příprava na vyšší soutěže jako je například soutěž ROBOTOUR která se v letošním roce jede ve Vídni!

Další důvod je ten že, lze vzít jakékoli autíčko na dálkové ovládání, zablokovat zatáčení, trochu upravit zapojení a hurá, jde se soutěžit. Tím lze přiblížit soutěž i těm nejmenším.

palackho_sady_737

Zdroj mapy na Atlasu

Kdy ?

v sobotu 21.května 2011

Kde ?

V Písku  Palackého sady

V kolik ?

od    8:00 do 9:00  registrace závodníků a homologace vozidel  
od    9:00 do 10:30 první kolo soutěže
od  10:30 do 12:00 druhé kolo soutěže
od  12:00 do 13:30 třetího kolo soutěže
od  14:00 společný oběd , vyhlášení výsledků a setkání účastníkůÚkol soutěže:
Projet robotem nebo autíčkem bez vnějšího zásahu majitele nebo někoho jiného trať po parkové cestě. Cesta je skládaná z kamenných desek a nesmí se vjet na trávník. Cesta je široká zhruba 3 metry a dlouhá více než 300 metrů.

Pravidla soutěže:
Soutěž se pojede na 3 kola. Z každého kola  se zaznamená délka ujeté trasy s přesností na 1m a pro případ nerozhodných výsledků i čas kola. Pro vyhodnocení se počítá celková ujetá dráha a v případě totožných výsledků se přihlédne na celkový čas kol.

Účastníci soutěže budou podle typu vozítka zařazení do příslušné kategorie.

1- roboti (vozítka vybavená elektronikou pro navigaci a řízení)

2- autíčka (vozítka vybavená pouze motorem, bateriemi a spínačem )

Podmínky účasti:
Účastnit se mohou všichni bez rozdílu věku, jen s tím omezením, že účastníci mladší 18 let musí mít doprovod osoby starší 18 let,  která zodpovídá za bezpečný provoz vozítka. Pořadatel nenese žádnou odpovědnost za případné škody způsobené soutěžním vozítkem. Zároveň je zakázáno pro pohon vozítek používat tuhá, kapalná či plynná paliva. Pro pohon vozítek lze použít pouze bez kapalinové elektrické baterie nebo články.Soutěžní vozítka:

Každé autíčko
musí mít alespoň vypínač snadno přístupný z hora .


Každý robot
musí mít EMERGENCY STOP tlačítko, které robota zastaví.
Tlačítko musí být snadno přístupné, červené a musí být pevnou součástí
robota (aka Big Red Switch), aby se v případě hrozícího nebezpečí dalo
snadno stisknout. Ve chvíli kdy nebezpečí pomine, může obsluha druhým
stiskem tlačítka robota opět odstartovat a robot může pokračovat v soutěži.
S robotem musí být možnost snadno manipulovat: libovolné dvě dospělé
osoby ho mohou odnést několik desítek metrů.


Homologace:

Vozítko musí ujet tří metrový úsek po parkové cestě , kdy se měří čas  jízdy vozítka nutné pro přidělení startovního pořadí. Hodnotí se bezpečný start a možnost bezpečného zastavení vozítka , kterým lze zabránit případné kolizi s předním vozítkem či divákem.

Informace pro soutěžící:

- Trať není v průběhu soutěže uzavřena pro diváky. Je na každém účastníkovi, aby si s případnými diváky na cestě zajistil uvolnění trasy.
- Předpokládaný interval startu jednotlivých vozítek jsou 2 minuty , podle počtu účastníků je možné, že bude snížen až na 1 minutu.
- Soutěžní trať se v průběhu soutěže nesmí použít pro návrat na start, ale musí se použít vedlejší cesty.


Interakce robotů:

K situaci, kdy rychlejší robot dojede robota pomalejšího, by nemělo díky homologaci dojít. V případě že se tak stane rychlejší robot se může k pomalejšímu zachovat například jako k překážce - tj. objet ho nebo počkat, až odjede sám. Obsluha také může robota zastavit tlačítkem a počkat až pomalejší robot odjede. Měření času se v tomto případě NEzastavuje.


Ukončení pokusu kola:
Pokud vozítko vyjede mimo cestu na okolní terén (trávník) je mu počítána vzdálenost kolmo na cestu. Protože je uprostřed parku prostranství, které je ze stejné dlažby jako je cesta, je pokus ukončen zase, až po vyjetí mimo tento terén. Ujetá vzdálenost je však počítána pouze kolmo na cestu. Toto opatření je z toho důvodu že některým robotům se může povést vrátit se zpět na cestu a pokračovat po ní.
Vyjetí mimo cestu znamená že vozítko nemá na cestě alespoň 2 kola v případě pásového vozítka 1 pás.
Pokud by k vyjetí mimo trať mělo dojít jinde než na trávník (například do květinového záhonu) musí se pokus ukončit, aby nedošlo poškození výsadby. Po odměření  vzdálenosti je nutné co nejrychleji opustit s vozítkem závodní trať, což zajišťuje tým.

Registrace:

Z důvodů  zdárného zajištění soutěže je nutné se zaregistrovat.  Stačí vyplnit registrační formulář a poslat emailem  na  adresu roro_11(zavináč)kufr.cz nejdéle do 15. dubna 2011

Registrační formulář:

Registrace.txt

Registrace.rtf

Registrace.doc

hubmotor


| Autor: Tonda Seiner | Vydáno dne 09. 01. 2011 | 10488 přečtení |
| Počet komentářů: 56 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server