Hlavní menu
  Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Přihlášení
Uživatel

Heslo

Robotika
Jubilejní 10. ročník soutěže ROBOTOUR 2015 tentokrát v Písku
robotour_znacka_400

Po dohodě mezi hlavním pořadatelem robotika.cz a Radioklubem Písek se povedlo dostat tuto nejvyšší soutěž otdoorových robotů do Písku. Velice si toho vážíme a jsme rádi, že zrovna 10. ročník bude právě v Písku. Písek tento typ robotů již zná, ze soutěže Robotem rovně, která se zde již tradičně pořádá v květnu v rámci Cipískoviště. Soutěž Robotour je však jiný hrnek kávy a díky této soutěži jsme i my začali s robotikou.

Protože je soutěž náročnější než soutěž Robotem rovně, projevilo se to i počtem soutěžních týmů. Letos se zůčasní celkem 9 týmů . Z toho dva týmy německé, dva slovenské a pět týmů čekých, kde samozřejmě nebude chybět ani tým Radioklubu Písek s robotem E_liškou.

Kdy a kde roboty uvidíte? Centrum města Písek, 5. září 2015.  Hromadné starty robotů v 10h, 11h, 14h a 15h.vice_120


Ve zkratce jak soutěž probíhá

Každý robot se dostaví na start, kde má vyhrazen prostor 1,5m x 1,5m, ve kterém může libovolně umístit a natočit robota. Deset minut před startem si vyzvedne souřadnice cíle a minutu před startem musí opustit týmy robota, do té doby mají čas na přípravu. Robot startuje na vlastní časovač, nesmí odstartovat dřív a do deseti minut musí opustit prostor startu.

Pak podle veřejně dostupných map OSM se naviguje pokud možno k cíli, po jeho dosažení oznámí dosažení cíle a vrací se zpět na start. Na celu tuto akci má limit jedné hodiny. Nesmí vyjet z cesty mimo trať, většinou se tolerují dvě kola mimo cestu, jinak pro něj pokus končí, místo se označí a počítá se pouze doposud ujetá vzdálenost. Podle dosažených metrů v kole se určuje pořadí v dalším kole. Aby nebyla soutěž tak jednoduchá musí robot vézt 5l soudek piva, což samozřejmě přináší nutnost robota na tuto zátěž dimenzovat. Vyhrává ten robot který celkově dojede co nejdál.

Soutěž je hlavně náročná na přípravu, protože připravit soutěžního robota není tak jednoduché. Je třeba zvládnout mnoho technických oborů a hlavně vše naprogramovat, tak aby měl robot šanci na slušné umístění v soutěži. Proto je to spíše týmová záležitost než záležitost jednotlivce, protože se za přípravou skrývá činnost několika lidí a mnoha hodin práce. Přijďte se podívat a třeba vás tato soutěž osloví a příští rok se budete také účastnit, přesně takhle jsme začínaly.

Pro ty kteří to v Písku poznají může napovědět pohled na několik možných míst soutěže.

Pravidla

Pravidla pro pozemní roboty zůstávají stejná jako loni. K dispozici jsou v PDF formátu: česky a anglicky.

Jedinou změnou je startovní pořadí týmu do dalšího kola:

  • bodově nejlepší tým startuje na konci konvoje

Foto potenciálních průjezdů

Odkaz na přehled registrovaných týmů na webu robotika.cz


| Autor: Tonda Seiner | Vydáno dne 16. 08. 2015 | 6878 přečtení |
| Počet komentářů: 154 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server