Hlavní menu
  Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Přihlášení
Uživatel

Heslo

Kroužek Robotiky
Radioklub Písek na RoboOrienteeringu
logo_400 e_liska_3_400

V sobotu 6. června 2015 proběhl již 6. ročník orientační soutěže robotů pod názvem RoboOrenteering v Rychnově nad Kněžnou. Soutěž se koná v zámeckém parku Rychnovského zámku, který je plný krásných vzrostlých stromů a přírodních překážek v podobě kořenů a nástrah v podobě nízkých větví. Soutěž jako již tradičně byla skvěle připravena a probíhala v bezvadném přátelském ovzduší, i proto se na tuto soutěž každoročně těšíme.

vice_120


RoboOrienteerig je ve své podstatě orientační jízda robota podle daných souřadnic, které dostane na startu a při dosažení kóty vypustí golfový míček a tím označí místo dosažení dané kóty a pokračuje na další. Pořadí se nemusí přesně dodržet, protože každá kóta má přidělen bodový zisk za jeho správné označení, které se na konci sečte.

Kromě snad jednoho ročníku se vždy účastnil i Radioklub Písek. Část robotického týmu Radioklubu Písek se vypravila již v pátek v odpoledních hodinách do Rychnova nad Kněžnou a díky ucpané Praze jsme dorazily zhruba se zpožděním hodinky a půl. Ubytování bylo zajištěno v protějším internátě a tak jsme vybalily a ubytovali se. Když jsme vyráželi na večeři tak akorát dorazili kluci z Robotického týmu Mariánské Lázně. Tak jsme se přivítali a vyrazily ve zvoleném směru. Po večeři se ještě tak zvaně „prali střeva“ což je u nás již dlouho zavedený termín na poslední úpravy a nastavení konstant programu. Původně překopání celého programu podle nových podnětných návrhů, k čemuž naštěstí letos nedošlo :-). Bylo nám sice jasný co by to ještě chtělo, ale nějak nebyli síly a hlavně čas.

V sobotu od 8:00 probíhá homologace týmů, kde se kontroluje zda robot splňuje podmínky dle předepsaných pravidel.

V 9:30 začínalo tak zvané nulté kolo, kde si týmy a rozhodčí osvojí průběh soutěže. Týmy letos startovali po 10. minutách kde se nabijí golfové míčky do podavače (5 kusů ) a startovním časem jsou předány týmu souřadnice soutěže na flash disku v daném formátu. Protože některý robot má autorouter a může se po zapsání souřadnic vydat ihned do soutěže a někdo volí strategii přeházení jednotlivých cílů například podle průjezdnosti terénu a tím mu trvá zadánído robota déle. Přesto má každý robot od předání souřadnic do ukončení kola 30 minut.

Když jsme nastoupili my z naší E-liškou tak začalo být jasné, že dnes to bude slabší, protože GPS navigace byla oproti zadaným souřadnicím posunuta zhruba o 5m. Nejprve to vypadalo že to bude pouze pod stromy, ale nakonec se ukázalo že se to chová stejně i na volném prostranství. To samozřejmě přinášelo problém , protože se v této soutěži rozdávají body pouze za umístění míčku v dosahu kuželu maximálně 2,5 m což se nám bohužel nevedlo. Zatím jsme nezpracovali jinou detekci samotného kuželu například pomocí kamery. Počítali jsme s tím, že se GPS souřadnice zpřesní nebo posunou správným směrem třeba odpoledne, ale nakonec se tak nestalo.

Podobně to dopadalo i v ostatních soutěžních kolech kdy E_liška spolehlivě objela každou kótu, vypustila golfový míček (snesla vejce jak se ujalo Pájovo označení a to dokonce tak, že Mariánky vypuštění míčku doplnily hlasitým zakdákáním robota :-) ), bohužel však dál než 2,5 m od kuželu. Jednou to bylo 2,6 m což ale nebylo uznáno, jinak kolem 3 až 4m od kuželu. Nedá se nic dělat pokud budeme chtít příště na RoboOrienteering musíme doplnit funkci kamery na rozpoznání kuželu, protože bez toho asi příště nezabodujeme opět.

marianky_400 explorer_v
Robotický klub Mariánské Lázně Takhle to má vypadat

Bezvadně to měl dotažen Robotický klub Mariánské Lázně. Když robot našel cílovou souřadnici začal se otáčet a hledal kužel. Když ho objevil dojel k němu až na doraz a pak snesl vejce. Zní to celkem samozřejmě a jednoduše, ale tam znát ohromný kus práce kterou kluci z Mariánek udělali.

nd_team_400_01 plecharts_400 eliska_400
ND team Plecharts Radioklub Písek

Tak že jako vítěz jsou jasní. Na druhém místě ND team a letos zabodoval i Plecharts, který končně zůročil svojí práci. My letos bohužel čtvrtí, ale E_liška chodila jak měla.

Chtěl bych vyzvat všechny robotiky, kteří se o robotiku zajímají, navštěvují naše stránky případně se účastní soutěže Robotem Rovně nebo Robotour nebojte se toho. Vymezte si tento červnový termín v roce 2016 a podpořme svojí účastí příští ročník této skvělé soutěže. Soutěž je opravdu zajímavá a je to další meta k autonomním vozítkům. Navíc si poměříte své robotické schopnosti s ostatními a setkáte se lidmi stejného zaměření.


| Autor: Tonda Seiner | Vydáno dne 07. 06. 2015 | 8268 přečtení |
| Počet komentářů: 209 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server