Hlavní menu
  Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Přihlášení
Uživatel

Heslo

Kroužek Robotiky
Tour the Stairs- Lezení robotů po schodech je za námi
kra_logo_cb_400

První ročník soutěže Tour the Stairs je úspěšně za námi. Tato soutěž se konala v rámci Evropského týdne Robotiky v Praze viz cafe-neu-romance.com . V tomto letošním ročníku byl úkol pro roboty zdolat rovné a točité schodiště cestou nahoru. Zní to celkem jednoduše, ale tak jednoduché to skutečně nebylo. Jak to nakonec vše dopadlo se dočtete dále. Ještě odkaz na inofrmace o soutěži na robotika.cz

schody_14_022_400
vice_120Soutěž probíhala v Galerii NTK v Praze, otevřeno bylo od 9:00. My jsme dorazili zhruba v 9:10 a v 10:00 bylo první kolo. Když jsme uviděli to točité schodiště, tak jsme ho museli vyzkoušet, protože na rovném jsme si věřili to už bylo vyzkoušeno doma . Na druhý pokus ještě před soutěží to náš Kombajn zvládl na jedničku a svým klapotem oznámil všem , že vylezl až do patra.

V 10:00 začalo 1. kolo na rovném schodišti a startoval R-team , robot mu lezl velice pěkně a dosáhl 16. schodů. Poté jsme startovali my a přáli jsme si R-team samozřejmě pokořit , ale bohužel na 6. schodě se ozval divný zvyk z motoru a bylo po radosti. Viděl jsme to poprvé, ale náš motor, který poháněl zadní rotor krokovacího mechanizmu měl oholeno šnekové kolo v převodovce, přece jen ty rázy, které vznikají při našem krokovém pohybu jsou dost velké a převodovka to nevydržela.

Mezi tím jsme honem řešili co s tím, protože zadní pohon je důležitý a nese skoro celou hmotnost robota, zkusili jsme prohodit motory. Na další kolo což bylo točité schodiště jsme zvolili strategii jet pouze na zadní motor, s tím že by měl sám tlačit přední rotor, který robota pouze přizvedává. Bohužel to nestačilo a tak jsme si připsali jen jeden bod.

To točité schodiště byl skutečně oříšek, protože před námi startoval R-team a robot mu spadl ze třetího schodu a ulomil jedno rameno. Tato závada by znamenala ukončení soutěže, ale Martin to zvládl, slepil a robot mu naštěstí šlapal dál. To Honza z TeaPackSystems se z nás dostal nejdál, ale robot se mu zastavil na 20. schodu a chvilku se tam trápil až mu odešel H-můstek. Bohužel neměl jiný a tak musel skončit.

Do dalšího kola, kterým byli rovné schody jsme zkusili použít motor s očesanou převodovkou na přední rotor, protože tam není takový tah a mohl by to zvládnout. Je pravda, že to zvládl ale jen na 11. schod, zatím co R-team vylezl až nahoru. Jessica ta dělala tak jeden až dva schody , tak zase takovou konkurencí nebyla.

Další kolo bylo točité schodiště a tam jsme dali zase jen 1 schod , zatím co R-team dal schody 3. Bylo to nouzové řešení a nebyl čas na přestavbu.

Pak naštěstí následovala pauza na oběd a tak jsme se pustily do přestavby pohonu. Celý pohon byl naštěstí použit z robota JU-JU se kterým jsme začínali a tak na výstupu z motorů byly dva pastorky , z kterých jeden poháněl rotor. Proto jsme mohli převést řetízkem, který vzal naštěstí Fanda sebou na přední motor a z něj na přední rotor. Pravda chyběla nám přezka spojky na řetěz, ale nakonec jsme použily další kousek řetězu z něho jsme pilníkem střídavě odpilovali čep a danou přezku jsme nakonec vydolovali. Bylo ještě nutné vytvořit napínák řetězu, protože jsme neměli možnost řetízek zkrátit, ale měli jsme další díly naší stavebnice a tak jsme napínací kolečko včetně držáku dobastlili. Ještě jsme dotáhli šroubky na kostře a doplnily výztuže, protože se robot celý kroutil, ale nakonec se místo obědové úsilí vyplatilo. Připravili jsme zase funkčního robota a byli jsme schopni pokračovat v soutěži.

Ve 14:00 začalo již 3. kolo po rovných schodech. R-team který startoval před námi dal schodiště celé, ale my jsme to v zápětí dokázali také. Už to začalo být veselejší, jen aby vše vydrželo, přece jen jedeme jen na jeden motor.

Ve 14:30 začalo 3. kolo po točitých schodech a R-tým který vždy startoval před námi započítal tři schody. K naší radosti Kombajn vylezl schodiště celé. Tím jsme snížily náskok R-teamu a dosáhli na 2. místo.

V 15:00 poslední 4. kolo po rovných schodech. R-team opět startoval před námi a schodiště zdolal celé. Pak jsme šli na start my a dali jsme schodiště také celé. Kombajn už nám dělal radost.

V15:30 poslední kolo vůbec po točitých schodech a tady jsme počítali že když to R-team opět nedá celé a nám by se podařilo tak máme vítězství v kapse. Nakonec se to podařilo k naší velké radosti, ale opět jako na komíně to byla hlavně mechanická záležitost. Je pravda, že je v tom i zkušenost, že je třeba být na soutěž dobře připraven včetně náhradních dílů, i když celý robot a všechny díly se sebou vzít nedají.

Samozřejmě blahopřeji klukům, kteří na 1. letošní schůzce vzali příležitost do svých rukou. Tomášovo návrh, který se nám jevil jako zvládnutelný a schopný realizace a zapojení se kluků aktivně do celé stavby pomohlo k tomuto vítězství. Samozřejmě velký podíl práce odvedl i Fanda Cifri jako jejich vedoucí a trochu i já a několik členů radioklubu.

A nakonec výsledková listina

Pořadí

Tým

1.rovné

1.točité

2.rovné

2.točité

3.rovné

3.točité

4.rovné

4.točíté

Celkem

1.

KRA Písek

6

1

11

1

21

21

21

21

103

2.

R-team

16

1

21

3

21

3

21

3

89

3.

TeaPackSystems

4

20

-

-

-

-

-

-

24

4.

Jessica

2

0

1

1

1

1

5

4

15

A ještě nějaká videa

kombajn_ico r_team_ico jessica_ico tour_honza_01
Kombajn KRA Písek
R-team
Jessica
od TeaPackSystems


| Autor: Tonda Seiner | Vydáno dne 30. 11. 2014 | 8045 přečtení |
| Počet komentářů: 125 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server